Ahmet Altan – Ölmek Kolaydır Sevmekten

Ahmet Altan – Ölmek Kolaydır Sevmekten


Ahmet Altan, Ölmek Kolaydır Sevmekten adlı kitabında, okuyucuyu oldukça sürükleyici bir hikâyeyle baş başa bırakıyor. Bu uzun kitapta aşk üçgenleri, aile karmaşaları, ruh karmaşaları, duygu yoğunlukları, hayranlık, nefret, hüzün ve daha birçok şey bulunuyor. Tüm karakterleri birleştiren karakter olan Osman’ın Kılıç Yarası Gibi kitabında başlayıp, İsyan Günlerinde Aşk ile devam eden ve Ölmek Kolaydır Sevmekten kitabında zannediyorum ki son bulan ölüleriyle konuşması, kitabın ana hatlarını oluşturuyor. 19. yüzyılın başlarında geçen hikâye, Balkan Savaşı’nı ve o dönemde yaşanan siyasi olayları da kapsıyor.
‘’…
Araba kumarhanenin önünde durdu, Nizam aceleyle indi arabadan, koşar adımlarla kumarhaneye girdi, piyano sesi yoktu, köşk sessizdi, yandaki salona yürüdü, piyanonun kapağı kapatılmıştı, gözleriyle salonu taradı, Anya pencerenin yanındaydı, sigara içiyordu.

Nizam’ın kendisine doğru yürüdüğünü gördüğünde, yüzünde ilk kez bir şaşkınlık izi gördü Nizam.
Gidip kadının karşısında durdu:
– Adınız ne?
– Neden soruyorsunuz?
– Çünkü kimse yokken, sabahın aydınlığında ikimiz burada yalnızken adınızı söyleyip söylemeyeceğinizi merak ediyorum.
– Bunun için mi geldiniz?
– Evet, Anya, bunun için geldim.
– Adımı öğrenmişsiniz.
– Öğrendim… Ama sizin de bana adınızı söyleyip söylemeyeceğinizi merak ediyorum… Adınız ne Anya?

Anya, Nizam’ın yüzüne, gözlerine baktı ve orada daha önce hiç kimsenin görmediğini, göremediğini, bir deliliğin kendini yakarak yok edişinin parlayışını gördü. Bundan korkmadı, bir başkası korkabilirdi ama o bundan korkmadı, aksine ilk kez bakışlarındaki boşlukta neşeye benzer bir pırıltı belirdi.
– Delisiniz.
– Evet Anya… Adınız ne?
Anya, sigarasından bir nefes çekti, tavana doğru üfledi, bakışlarını Nizam’a çevirdi, uzun uzun baktı, yavaşça, neredeyse şefkatle konuştu.
-Adım Anya…
…’’
Son zamanlarda Türk Edebiyat dünyasında en fazla tartışılan yazarlardan bir tanesi olan Ahmet Altan, Ölmek Kolaydır Sevmekten romanı ile okurlarına yine çarpıcı bir hikâye sunuyor. Siz de bu kitabı satın almak isterseniz en uygun fiyat garantisi sunan buypasa.com’u tercih edebilirsiniz. “Ücretsiz sanal dükkan” ve “%0 satış komisyonu” gibi kampanyaları sebebiyle online mağaza açmak isteyen e-ticaret kullanıcılarının gözdesi olan bu sanal pazar platformuna https://buypasa.com adresinden ulaşabilir, okur yorumlarını ve eleştirileri inceleyebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle