Dokunmatik Ekranlı Güçlü Bir Ultrabook Asus Vivobook

Dokunmatik Ekranlı Güçlü Bir Ultrabook Asus Vivobook


İnce hatları ve alüminyum gövdesiyle oldukça etkileyici görünen VivoBook S551LB, 15.6 inç büyüklüğünde bir ekranın sahibi. İnce fiziksel bir ekran çerçevesiyle çevrelenen ekran, yine ekrana dahil edilmiş siyah bantlı bir çerçeveye daha sahip. Parlak ekranıyla tasarım bütünlüğünü koruyan VivoBook S551LB, dokunmatik ekranlı Ultrabook modellerinden. Böylece kullanıcılara dokunma özgürlüğü sunan cihaz, tepki süresiyle ise iyi işler başarıyor. Bu başarının arkasında ise panel üzerinde sıradan dokunmatik ekranlara göre daha düşük boyutlu aktifleştiriciler kullanılması. 9 mm’lik aktifleştiricilerin yerine 6 mm’lik aktifleştiricilerin tercih edildiği panel sayesinde, böylece rahat bir dokunma deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Özellikle ekranda görüntülenen ve dokunarak seçmenin zor olduğu küçük ikonlara rahatlıkla parmağınızla dokunabilmeniz mümkün. Ayrıca ekranı, renklerinin canlılığı ve parlaklığı konusunda beğendiğimizi de söyleyelim. Ancak elbette parlak ekran tercih edilmesinin en büyük dezavantajı olan yansıma problemiyle bu cihazda da karşılaşıyoruz. Ekranla ilgili diğer bir eksimiz ise Full HD çözünürlüğü desteklememesi. Full HD’li akıllı telefonlarla karşılaşırken halen HD çözünürlük kullanan pek çok dizüstü bilgisayar bulunuyor. VivoBook S551LB de ne yazık ki bu cihazlardan biri.
2 adet USB 3.0, 1 adet USB 2.0, HDMI ve diğer standart arabirimleri üzerinde bulunduran Ultrabook, artık pek görmemeye başladığımız ancak yapılan araştırmalara göre özlenen birimler arasında yer alan optik sürücüye de üzerinde yer veriyor. En kalın noktasında 22.5 mm’ye ulaşan VivoBook S551LB, böylece kasayı kalınlaştırmadan optik sürücü kullanımını da mümkün kılmasıyla avantaj sağlıyor.
Windows 8 işletim sisteminin kullanıldığı VivoBook S551LB, teknik detaylarıyla da fark yaratan güçlü bir ürün. Intel’in yeni tanıttığı Haswell mimarili işlemcisine sahip olan VivoBook S551LB, böylece ülkemizdeki ilk Haswell işlemcili dizüstü bilgisayarlardan biri olarak öne çıkıyor. Intel Core i7 4500U işlemcisiyle 1.80 GHz hız sunan VivoBook S551LB, daha yüksek performans gerektiği anlarda hızını 2.40 GHz’e kadar çıkartabiliyor. 8 GB kapasiteli DDR3 belleği ve 24 GB SSD’li 1 TB’lık disk kapasitesi ile üst düzey Ultrabook’lar arasında yer alan VivoBook S551LB, gücünü grafik konusunda göstermeyi de ihmal etmemiş. 2 GB bellekli harici Nvidia GeForce GT740M grafik kartını üzerinde taşıyan cihaz, böylece oyun severlerin de ilgiyle karşılayabileceği bir cihaz olmayı başarıyor. Normal kullanımlarda Intel HD Graphics 4000 entegre grafik işlemcisini kullanan VivoBook S551LB, yoğun grafik ihtiyacı doğduğunda Nvidia’ya geçiş yapıyor. Böylece enerji ihtiyacını da dengeleyen VivoBook S551LB, 6 saate kadar pil ömrü sunabiliyor.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle