Fansız Ultrabook Asus ZenBook UX305

Fansız Ultrabook Asus ZenBook UX305


Ultrabook‘larla birlikte her geçen gün daha fazla sayıda çok ince ve çok hafif modellerle karşılaşabiliyoruz. 13 inç’lik modeller arasında da çokça seçenek bulunuyor.
Intel Core M platformuyla güçlendirilen ZenBook UX305, özellikle fansız tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor.
ZenBook UX305’i elinizde tuttuğunuzda bir defter gibi durduğunu söyleyebiliriz. O kadar ince görünen ultrabook, 12 mm kalınlığında. Yani neredeyse bir cep telefonu kalınlığında olduğu açık. Ağırlık olarak da 1.2 kilogramla gayet hafif bulduğumuz ultrabook, bu anlamda Lenovo Yoga 3 Proile benzer yapıda.
ZenBook UX305, ince ve hafifliğiyle kompakt yapıda olmasıyla oldukça da şık görünüyor. Elbette bunda metalik malzemeli yapısının büyük payı var.
Klavyenin altında yine genişçe bir touchpad alanı bulunuyor. Yine Ultrabook’un çevresine baktığımızda önemli bir ayrıntı dikkat çekiyor. Üç adet USB 3.0 portu sunan ZenBook UX305, öte yandan Dell XPS 13’te karşımıza çıkmayan HDMI’ıyı da bize micro formatta da olsa sunuyor.
13 inçlik ekranın QHD+, yani 3200×1800 piksel çözünürlük sunduğunu ve dokunmatik özellikte olmadığını söyleyebiliriz. Yine elimizdeki modelin Full HD seçeneği de bulunuyor; dileyen kullanıcılar onu da tercih edebilirler. Ekranın mat olması büyük avantaj sağlıyor, fakat ekranın yine de Dell XPS 13’ün ekranı kadar etkileyici durmadığını söyleyelim.
ZenBook UX305, Intel’in 5’inci nesil Broadwell mimarili Core M işlemcisine sahip. 14 nm mimarisinde olan bu işlemcinin en büyük artısı elbette en güncel düşük güç tüketimli model olması. Öte yandan boyutları itibariyle ince tasarımlı modellere müsait olan Core M, bunun karşılığını zaten bize ZenBook UX305 ile veriyor.
Düşük güç tüketime sahip olmasıyla fansız tasarımlara imkan tanıyan Core M, ZenBook UX305’in fansız tasarımla gelmesiyle tamamen sessiz çalışmasına olanak yaratıyor. 2014’ün 3’üncü çeyreğinde piyasaya sürülen, 2 çekirdekli yapıda olan ve temel frekansıyla 800 MHz, Turbo Boost’la 2.0 GHz’e ulaşabilen ZenBook UX305’in işlemcisi, maksimum 4.5 watt enerji tüketiyor ki bu çok iyi bir rakam.
İşlemciyle birlikte Intel Graphics 5300 yerleşik grafik birimini getiren ultrabook, maksimum 800 MHz dinamik grafik frekansıyla grafik konusunda çok iddialı olmadığını söylüyor. Evet, ZenBook UX305 ne grafik düzenleme ne oyunlara uygun bir ultrabook. Onun iddialı olduğu nokta günlük genel kullanım veya ofis kullanımları yönünde.
4 GB RAM kullanan ZenBook UX305, 128 GB’lık bir SSD’nin de sahibi.
ZenBook UX305’e pil testi uyguladığımızda ise aldığımız sonuç PCMark 8 Battery Life testinde 5 saat 21 dakikayı buldu. Aynı testler Dell XPS 13’te 4 saat 35 dakika civarında. Elbette burada XPS 13’ün UX305’ten farklı olarak Core i7’ye sahip olduğunu da söylemek lazım. Core M işlemci kullanan Lenovo Yoga 3 içinse aynı test 4 saat 30 dakika seviyesindeydi. Bu da ZenBook UX305’in pil noktasında daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor. Gerçek kullanım noktasında ise 9 – 10 saat arası performans almak mümkün.
Asus firmasının ürettiği bu fansız ultrabook’a sahip olmak isterseniz en uygun fiyat garantisi sunan buypasa.com’u tercih edebilirsiniz. “Ücretsiz sanal dükkan” ve “%0 satış komisyonu” gibi kampanyaları sebebiyle online mağaza açmak isteyen e-ticaret kullanıcılarının gözdesi olan bu sanal pazar platformuna https://buypasa.com adresinden ulaşabilir, cihazın tüm teknik özelliklerini ve görsellerini inceleyebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle