Kitap Okuma Alışkanlığınız Tamamen Değişsin Calibro Touch Lux e-Kitap Okuyucu

Kitap Okuma Alışkanlığınız Tamamen Değişsin Calibro Touch Lux e-Kitap Okuyucu


Online kitap mağazası babil.com’u da bünyesinde bulunduran Libronet tarafından yerli bir marka olarak yaratılan Calibro, iki farklı e-kitap okuyucusuyla piyasaya hızlı bir giriş yaptı. ABD’de şu anda yaklaşık 1 milyon e-kitap satıştayken Türkiye’de bu rakam sadece 10 bin. Calibro, hem uygun fiyatlı okuyucuları hem de e-kitaplarıyla pazarı büyütmek istiyor.
İncelediğimiz Touch Lux modeli 6 inç genişliğinde, dokunmatik bir e-mürekkep ekrana sahip. E-kitap okuyucuların en önemli özelliklerinden biri de arkadan aydınlatma içermedikleri için fiziksel bir kitap gibi gözü yormadan okunabilmeleri. Ancak karanlıkta da bir şeyler okumayı seviyorsanız Touch Lux modelinde bulunan arkadan aydınlatmayı devreye alabilirsiniz.
208 gram ağırlığındaki cihazın pil ömrü çoğu e-kitap okuyucuda olduğu gibi bir aya yaklaşıyor. 4 GB hafızada yaklaşık 3000 e-kitap depolamak mümkün. Cihazda EPUB, PDF, TXT, DOC, DOCX, HTML, MOBI gibi popüler e-kitap biçimlerinin hepsi destekleniyor.

1024 x 758 piksel çözünürlüğündeki ekranda oluşturulan yazıların oldukça net olduğunu gördük. 1 GHz işlemci ve 256 MB RAM sayesinde sayfa geçişleri gayet hızlı. Fakat bu geçişleri daha da hızlandırmak adına her sayfa geçişinde değil, 10 sayfada bir “tam yenileme” yapılması tercih edilmiş. (Tam yenilemede ekranın tamamı önce siyaha boyandığı için gözü rahatsız edebiliyor.) Bunun bir dezavantajı, kısmi yenilenen sayfalarda, tıpkı yazdığınız bir kâğıdın arkasındaki kağıda geçen izler gibi izler kalması. Normalde rahatsız edici değiller ama aydınlatmayı açarsanız belirgin hale geliyorlar. Neyse ki yenileme sıklığını değiştirmek mümkün. (Biz 3 yaptık.)
Wi-Fi desteği sayesinde kablosuz olarak babil.com’a bağlanıp e-kitap satın alabilirsiniz. Sitede şu an 1000’e yakın e-kitap var. Çoğu e-kitap okuyucunun aksine Calibro’da Adobe DRM yerine Calibro DRM adlı özel bir şifreleme yöntemi kullanılıyor. Bunu avantajı, e-kitap fiyatlarının düşmesi. Dezavantajı ise aldığınız e-kitapları sadece Calibro cihazlarda ve yakında çıkacak Calibro mobil uygulamalarında okuyabilmeniz.
Calibro ile birlikte 2 Türkçe ve 16 İngilizce e-kitap yüklü geliyor. İngilizce kitap okurken takılırsanız, Sesli Sözlük altyapısını kullanan sözlüğe anında göz atabilirsiniz.

Son dönemin moda cihazlarından olan ve yerli firma Libronet’in ürettiği bu e – kitap okuyucuyu satın almak isterseniz en uygun fiyat garantisi sunan buypasa.com’u tercih edebilirsiniz. “Ücretsiz sanal dükkan” ve “%0 satış komisyonu” gibi kampanyaları sebebiyle online mağaza açmak isteyen e-ticaret kullanıcılarının gözdesi olan bu sanal pazar platformuna https://buypasa.com adresinden ulaşabilir, okuyucunun tüm teknik özelliklerini ve görsellerini inceleyebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle