Reşat Nuri Güntekin – Çalıkuşu

Reşat Nuri Güntekin – Çalıkuşu


Türk edebiyat dünyasının klasikleri arasında yer alan Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu kitabı ilk olarak 1922 yılında yazılmış bir romandır. Daha sonra defalarca yeniden kitap haline getirilmiş, birçok sinema filmine konu olmuş ve son olarak dizi olarak da izleyenlerin karşısına gelmiştir.

Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu hikâyesini ilk olarak İstanbul Kızı adında bir tiyatro oyunu olarak yazmıştır. Daha sonra hikâye kitap haline getirilmiş ve büyük beğeni toplamıştır.

Çalıkuşu kitabı içerik olarak Feride adındaki genç bir kızın hatıralarını anlatır. Osmanlı’nın son zamanlarında Anadolu’da geçen hikâyede Feride’nin başından geçen hikâyeler bir İstanbul masalı şeklinde sunulmaktadır.

En fazla okunan Türk romanlar arasında yer alan Çalıkuşu herkesin okuması gereken ve kütüphanesinde bulundurması gereken değerli bir eserdir.
‘’…
Dördüncü sınıftayım. Yaşım on iki kadar olmalıydı. Fransızca muallimimiz Sör Aleksi bir gün bize yazı vazifesi vermişti. “Hayattaki ilk hatıralarınızı yazmaya çalışın. Bakalım neler bulacaksınız? Sizin için güzel bir hayat temrini olur” demişti.

Hiç unutmam; yaramazlığımdan, gevezeliğimden bıkan sörler o sınıfta beni arkadaşlarımdan ayırmışlar, bir köşede tek kişilik bir küçük sıraya oturtmuşlardı.
…’’

Reşat Nuri Güntekin ’in kaleme aldığı ve Türk Edebiyatına büyük katkıda bulunan bu kitabı satın almak isterseniz en uygun fiyat garantisi sunan buypasa.com’u tercih edebilirsiniz. “Ücretsiz sanal dükkan” ve “%0 satış komisyonu” gibi kampanyaları sebebiyle online mağaza açmak isteyen e-ticaret kullanıcılarının gözdesi olan bu sanal pazar platformuna https://buypasa.com adresinden ulaşabilir, okur yorumlarını ve eleştirileri inceleyebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle